Czech ISOHA Seymour Koblin

Všechno to začalo v kanadské nemocnici Mt Sinai v Torontu v září roku 1977. Já, nebo lépe řečeno, moje duše se vznášela nad mou postelí a dívala se dolů na mé tělo pod narkózou. Doktoři mi mylně stanovili diagnózu slepého střeva. Moje slepé střevo následně prasklo a já jsem se objevil nad rozpáraným tělem s plno odsávajícími trubičkami v břiše. Moje nově vzniklá realita byla úžasná, cítil jsem se jako bych létal, smál jsem se, výš a výš, nahoru a pryč směrem k tunelu temnoty … ale pak jsem uslyšel hlas říkající „Co to děláš? Jdi zpátky do svého těla, máš tady ještě práci“. Moje překvapené já se zase vtěsnalo do těla. Probudil jsem se dalšího rána a řekl si pro sebe:  Dobrá, je čas vzít život do mých rukou. Po šesti týdnech různých testů a zbytečné operaci jsem byl propuštěn. Bylo to týden před mými dvacátými čtvrtými narozeninami, 31. října 1977. Přestěhoval jsem se do New Yorku v březnu 1978, abych započal svou hudební kariéru a začal jsem hledat učitele tai chi, abych si zlepšil zdraví.

Po třech letech studování tai chi, čchi-kungu, nei-kungu a taoistických meditací s mistrem C.K. Chu po dobu pěti hodin denně, jsem pocítil, že se chci naučit více o tom, jak energie čchi proudí tělem. Začal jsem se tedy učit shiatsu s Wataru Ohashim. V roce 1981 jsem prošel svou první lekcí orientální diagnózy a zjistil jsem, že se musím učit ještě víc, jestliže chci reflektovat jistou úroveň zdraví. Věděl jsem, že je to možné. Přidal jsem si tedy do již tak nabité denního programu lekce makrobiotiky s Michio a Aveline KushiShizuku Yamamoto a Anne Marie Colbin.

Často jsem cestoval z New Yorku do Bostnu a Becketu a zpět. Nakonec jsem začal pomáhat Michiovi a napodobovat jeho konzultace v makrobiotickém centru v New Yorku. Takže v roce 1984 jsem téměř absolvoval školu mistra Ohashiho a stal se certifikovaným absolventem Kushiho institutu. Jenže Ohashi mě nechal propadnout u závěrečné praktické zkoušky se slovy, že tohle je jeho největší dar, který mi může dát a řekl: „Seymoure, je ti dáno vytvořit svůj vlastní styl, přijď ke mně ještě jednou, až vytvoříš svou vlastní podobu shiatsu“. Dal mi seznam pěti lidí, na kterých jsem měl pracovat. Oni také vymysleli svou vlastní techniku po tom, co u něj absolvovali jeho školu. Začal jsem tedy tvořit Zen-Touch™, uspěl jsem u závěrečného testu s Ohashim a přestěhoval jsem se do Kalifornie, kde jsem zavedl svou vlastní školu v San Diegu v Kalifornii v roce 1989.

Věděl jsem, že je třeba nabízet více, než jen Zen-Touch™ shiatsu, tak jsem vytvořil mnohostranné osnovy, které dodnes prosperují pod názvem Mezinárodní škola léčitelských dovedností – International College of Holistic Studies.  Tato univerzita je nově pod vedením Kieu Vo a jejího úžasného týmu kolegů a spolupracovníků. Kieu pozvedla školu na vyšší profesionální úroveň a obohatila okolní komunitu, čímž překonala moji původní představu. Zatímco já se aktivně podílím na různorodých akademických programech v ICOHS, moje činnost v ISOHA v Praze a dalších mezinárodních školách a centrech, je soustředěna na mou osobní práci.

Moje osobní práce, Zen-Touch™ shiatsu, makrobiotika, tai chi chuan, čchi-kung, nei-kung a taoistická meditace, mi ukázali, že nejlepší cesta, jak se vše naučit, je právě skrze učení druhých. Zatímco trávím hodně času učením větších skupin proudu nově příchozích do světa celostního zdraví a léčení, dost se také věnuji individuálním studentům a malým skupinám, jež se vážně a hlouběji zajímají o holistické léčení v komorním prostředí.

Nejvíce jsem se naučil právě na osobních konzultacích s učiteli Michio a Shizuko, když mi ukazovali, jak naciťovat, posoudit a poradit jejich klientům. Pamatuji si jak Shizuko vedl můj prst na břiše klienta, aby mi ukázal, jak pocítit tukovou cystu, kámen nebo nádor. Michio zase poukazoval na rysy a způsoby klienta, které ho vedly k určení diagnózy. Vysvětlil mi, proč tato upravená opatření, které použil, byla lepší řešení k utišení symptomů. Tato zkušenost není nikdy probírána v mých knihách nebo v hodinách. Tuto tradici předávám pouze v mých soukromých praxích.

Moje knihy Umění Zen-Touch™,  Tvoření našeho osudu, Kultivace čchi a Strava pro život předkládají užitečné informace, které se stávají kompletní po studiu v mé praxi. Básně, ilustrace a jednoduchý styl psaní popisují informace tak, abych změnily vědomí čtenáře.
Těším se na shledání s vámi a do té doby – dobře se učte, buďte pilní, praktikujte zmíněné principy a čekejte … dýchejte … prociťujte … ššš … poslouchejte a následujte vzkaz, který se rodí v tichu.

Translate »